Barion Pixel

PCOS – Policisztás ovárium szindróma

2022. 12. 14.

Mondanom sem kell, hogy már lassan minden nő hallott már erről a hírhedt fogalomról – ha Te nem vagy érintett benne, akkor a barátnőid közül biztosan van legalább egy, aki szenved a tünetektől.

Gyakran hallom az ügyfeleimtől, hogy a nőgyógyász egyszerűen rálegyint a problémára, mondván, hogy ráér majd ezzel akkor foglalkozni, ha babát szeretne – és már fent is van a felhőben a fogamzásgátló. Azonban a PCOS kezelése nemcsak babatervezés esetén hangsúlyos…

A policisztás ovárium szindróma (PCOS) egy olyan metabolikus és hormonális állapot, amely a termékenykorú nők közel 10%-át érinti, és változatos tünetegyüttesek formájában jelenik meg, például rendszertelen menstruációs ciklusok, magas androgén hormonszintek vagy policisztás petefészek. Bár nőgyógyászati betegségként terjedt el a köztudatban, valójában egy metabolikus probléma, az esetek nagy részében inzulinrezisztenciával vagy csökkent glükóztoleranciával jár együtt, ami kezeletlen esetekben hosszútávon hozzájárul a 2-es típusú diabétesz, szív-és érrendszeri problémák illetve magas vérnyomás kialakulásához –  ezért mindenképpen foglalkozni kell vele, és nemcsak gyermekvállalási célok esetén.

 

 

 

A PCOS-t nem lehet diagnosztizálni kizárólag ultrahang alapján

 

Az első és legfontosabb, amit minden nőnek tudni kell: önmagában csak petefészek ultrahangvizsálattal nem diagnosztizálható a PCOS. Meg is magyarázom, hogy miért.

Sokak számára ijesztő lehet a ciszta elnevezés, pedig a normál petefészkek tüszőkkel vannak tele, bennük találhatók az éretlen, megtermékenyítetlen petesejtek. Ezeket a tüszőket lényegében kicsi, normál ‘cisztáknak’ is nevezik. Minden hónapban ezek a tüszők növekednek és érnek meg, amennyiben minden rendben halad előre az ovulációig, akkor legfeljebb 12 db (tinédzser korban több) érésben lévő tüsző található, mígnem az egyik tüsző nagyobb és domináns lesz, mint a többi. Ha nem jön létre az ovuláció (ahogyan PCOS-nél az esetek nagy részében), akkor nem képződik domináns tüsző – ehelyett a többi tovább növekszik és sok kis fejletlen tüsző lesz. Ez a sok, érésben lévő tüsző látható az ultrahangképen, azaz policiszta (a policiszta a poly-ból – jelentése: többszörös – és cisztából – jelentése: tüsző – származik). A policisztás petefészekképet PCOM-nek hívják hivatalosan.

Ha éppen abban a hónapban nem volt peteérésed, amikor ultrahangvizsgálatra mentél, és ez a normálisnál magasabb érésben lévő tüszőhöz vezetett, még nincs ok azt gondolni, hogy a petefészkek mindig így fognak kinézni, hiszen a petefészkek dinamikusak és változnak. A petefészkek minden hónapban új tüszőket termelnek, amelyek minden hónapban fel is szívódnak – ezért minden hónapban máshogy néznek ki az ultrahangon. A policisztás petefészek (PCOM) megjelenése egyszerűen azt jelenti, hogy nem volt peteérésed abban a hónapban. Nem magyarázza meg, hogy miért nem volt peteérésed, és azt sem jósolja meg, hogy lesz-e peteérésed a jövőben – hanem az aktuális állapotot mutatja. A policisztás petefészek előfordulhat PCOS esetén, de nem specifikusak PCOS-re, azaz nem minden PCOM magától érthetődően PCOS – hanem más helyzetekben is előfordulnak, például fogamzásgátló szedése esetén, vagy akár normális, egészséges nőknél is.

 

 

Milyen más lehetőségek vannak PCOS diagnosztizálására?

 

Nincs egyetlen olyan teszt, amit egyértelműen bizonyítja a PCOS jelenlétét, ugyanakkor van néhány szempont, ami segítséget nyújthat ehhez. Amit fontos kiemelni, hogy mivel a PCOS egy heterogén állapot, ahány ember, annyiféle tünetegyüttes jelenhet meg, ezeknek egyértelműsítésére több kritériumrendszer született. Ezek közül Magyarországon leggyakrabban a Rotterdam kritériumokat alkalmazzák.

E szerint, az alábbi 3 tünetből 2-nek teljesülnie kell, hogy felállíthassa a szakorvos a diagnózist:

1. Krónikus oligo-  és anovuláció  –  azaz rendszertelen, kimaradó ciklusok (egy év alatt 8, vagy annál kevesebb alkalommal, illetve 35 napot meghaladó ciklusok)

2. Hiperandogenizmus klinikai vagy biokémiai jele – azaz emelkedett androgén (férfi) hormonszintek, vagy ezeknek a fizikai megnyilvánulása. Ide tartoznak az alábbi tünetek: fokozott szőrnövekedés az arcon/mellkason, hajhullás, fokozott faggyútermelés vagy aknék megjelenése az állon.

3. Policisztás ultrahangkép (PCOM)

(Kizárva azokat a kórképeket, amelyeknek szintén velejárója lehet az emelkedett androgénszint, például Cushing-szindróma, hiperprolaktémia…)

 

Ugyanakkor a túlsúly (főleg az alma típusú hízás) a PCOS-el rendelkező nők 50%-ánál megfigyelhető – ez is lehet egy tünet, de nem feltétele. PCOS diagnosztizálásánál minden esetben nélkülözhetetlen a ciklusnapokhoz kötött hormonszintek kivizsgálása.

A PCOS elnevezés nem tükrözi a valódi problémát, azaz a hiperandrogenizmust és az anyagcserezavarokat, hanem sokkal inkább a petefészekre fókuszál. Éppen ezért sokan szorgalmazzák a PCOS „átkeresztelésést”, amire több ötlet is született. Például a „Hyperandrogenic Persistent Ovulatory Disfunction Syndrome” vagy „HA-PODS” elnevezés jobban tükrözheti ennek az állapotnak a valódi gyökerét, hiszen jobban fókuszál a fentebb említett androgén-túlsúlyra (1).

 

PCOS fő típusai

Láthatjuk tehát, hogy nagyon sokfajta tünet formájában jelentkezhet ez az állapot, ezért több típust is elkülöníthetünk. PCOS-ben szenvedő nőknek valójában különböző változatai lehetnek a túlsúlyban lévő  androgénhormonok „típusai” alapján. Egyes nők „mellékvese-dominánsabbak”, mások pedig „petefészek-dominánsabbak” az androgéntermelés tekintetében. Úgy tűnik, hogy egyértelmű különbség van a kettő csoport között mind a gyulladás, mind a szív- és érrendszeri/metabolikus betegségek kockázatában(2).

Petefészek-domináns PCOS esetén a petefészek által termelt androgénhormonok vannak túlsúlyban (tesztoszteron), ebben az esetben nagyobb a hajlam az inzulinrezisztenciára és más anyagcserezavarokra, illetve az ezzel járó későbbi szövődményekre, így a megközelítése magába foglalja az inzulin- és vércukormenedzsmentet.

Amennyiben az androgénhormonok közül a mellékvese által előállított DHEA-S emelkedett – mellékvese típusú PCOS-ről beszélhetünk, itt érdemes fontolóra venni a stresszkezelést, hiszen a mellékvesék stresszreakciók általi stimulálása fokozza az androgéntermelést. Ez a csoport jobb eredményeket ér el testtömeg-index és a derékbőség, valamint a hirsutizmus tekintetében, jobb lipid-profillal rendelkeznek és alacsonyabb a gyulladásmarkerek szintje is (3,4).

 

Teherbe lehet esni PCOS mellett is?

Ha PCOS-el küzdesz, nem jelenti azt, hogy nem eshetsz teherbe –  pusztán arról van szó, hogy a kimaradó, illetve rendszertelen menstruációs ciklusok miatt kisebb az esély a megtermékenyülésre. Viszont a várandósság alatt jelentkező gesztációs diabétesz kialakulására nagyobb valószínűséggel kerül sor.

 

 

PCOS kezelése

 

A hagyományos megközelítés ilyenkor a hormonális fogamzásgátló alkalmazása, hiszen ez látszólagosan beállítja a menstruációt, azonban az ovuláció – és ennek a számtalan pozitív egészségügyi hatása – ugyanúgy nem fog bekövetkezni. Tüneti kezelés, hiszen bár az androgén hormonokat is visszafogja a fogamzásgátló szedése, ez a hatás csak mindaddig tart, amíg a gyógyszert alkalmazzuk. A gyógyszer elhagyását követően a tünetek ugyanúgy – hanem fokozottabban – előjönnek.

Tünetektől és a PCOS típusától függően antiandrogén és vércukor-optimalizáló metformin-alapú gyógyszereket is fel szokott írni a szakorvos.

Mindenki egyetért azonban azzal, hogy a PCOS kezelésénél elsődleges megoldás az életmód és táplálkozás rendezése, ezt követően kerül sor a gyógyszeres kezelésre.

Mindez magában foglalja:

  • a tápanyagdús étkezést,
  • magasabb minőségi fehérjebevitelt,
  • inzulin- és vércukortámogatást,
  • a stressz-menedzsmentet,
  • alvástámogatást
  • testmozgást,
  • tápanyagok pótlását,
  • bélflóra-egyensúlyt,
  • háztartási vegyszerek, kozmetikumok túlzott használatát (endokrin diszruptor hatásuk miatt).

 

Ha elakadtál, akkor mindenképpen érdemes továbbmenni, és öndiagnosztizálás helyett felkeresni egy témában jártas szakorvost, illetve együttműködni egy holisztikus szemléletű dietetikussal/táplálkozási szakemberrel, akivel feltárjátok az okokat, és elindultok az életmód-finomhangolás útján. 

A PCOS egy állapot, ami kordában tartható, de gyökeres változásra van szükség az élet minden területén, hogy eredményeket érjünk el, nem elegendő csak önmagában a táplálkozásra fókuszálni.

 

 

Források

(1) Khadilkar, S. S. (2016). Polycystic Ovarian Syndrome: Is It Time to Rename PCOS to HA-PODS? The Journal of Obstetrics and Gynecology of India, 66(2), 81–87. doi:10.1007/s13224-016-0851-9

(2) Dr. McCulloch, F. (2016), 8 Steps To Reverse PCOS

(3) Carmina, E., Lobo, RA (2007). Prevalence and metabolic characteristics of adrenal androgen excess in hyperandrogenic women with different phenotypes. J Endocrinol Invest. 30(2):111-116.

(4) Lerchbaum, E., Schwetz, V., Giuliani, A., Pieber, TR., Obermayer-Pietsch, B (2012). Opposing effects of dehydroepiandrosterone sulfate and free testosterone on metabolic phenotype in women with polycystic ovary syndrome. Fertil Steril. Nov;98(5)